Configurazione
| Telaio: | Lightweight, high quality AL6061 (T6) aluminum frame |
| Materiale del telaio: | alluminio |
| Dimensione delle ruote: | 16" |
| Forcella: | Unicrown fork with 1 inch shaft |
| Freni: | Coaster-Brake / V-brake (front) |
| Manubrio: | Wide handlebar made of lightweight aluminum for optimum control |
| Sella: | Specially designed, comfortable and very lightweight children's saddle |
| Reggisella: | Integrated seat post with maximum extension indicator |
| Guarnitura: | lightweight aluminum crank with 102 mm length |
| Copertoni: | 16 x 1.75 tire with car valve, good damping properties and low rolling resistance |
| Cerchi: | Aluminum rims |
| Portapacchi: | included |
| Pedali: | Pedali antiscivolo con terzo catarifrangente |
| Peso totale massimo ammissibile: | 60 kg |
| Peso: | 8,2 kg |
Configurazione
| Materiale del telaio: | alluminio |
| Dimensione delle ruote: | 16" |
| Freni: | V-brake (front) + coaster brake |
| Attacco manubrio: | Aluminium Ahead stem |
| Manopole: | Safety handlebar grips |
| Guarnitura: | 102 mm, 28T |
| Cassetta: | 14-28T |
| Pedali: | Child-friendly, non-slip pedals with third reflector |
| Altri dettagli: | Stand, Splash Guard, Bell, Chain case |
| Peso totale massimo ammissibile: | 60 kg (peso corporeo + bicicletta + attrezzatura) |
| Peso: | 7.6 kg |
Configurazione
| Telaio: | Lightweight, high quality AL6061 (T6) aluminum frame |
| Materiale del telaio: | alluminio |
| Dimensione delle ruote: | 18" |
| Forcella: | Unicrown fork with 1 inch shaft |
| Freni: | Coaster-Brake / V-brake (front) |
| Manubrio: | Wide handlebar made of lightweight aluminum for optimum control |
| Sella: | Specially designed, comfortable and very lightweight children's saddle |
| Reggisella: | Integrated seat post with maximum extension indicator |
| Guarnitura: | lightweight aluminum crank with 102 mm length |
| Copertoni: | Creme farbene 18 x 1,75 Reifen mit guter Dämpfungseigenschaft und geringem Rollwiderstand |
| Cerchi: | Aluminum rims |
| Portapacchi: | included |
| Pedali: | Pedali antiscivolo con terzo catarifrangente |
| Peso totale massimo ammissibile: | 60 kg |
| Peso: | 8,7 kg |
Configurazione
| Telaio: | Lightweight, high quality AL6061 (T6) aluminum frame |
| Materiale del telaio: | alluminio |
| Dimensione delle ruote: | 16" |
| Forcella: | Lightweight fork with 1 1/8 inch alumnium shank |
| Freni: | Standard and child-friendly V-brakes for the front and rear wheel |
| Attacco manubrio: | Leichter Ahead-Vorbau |
| Manubrio: | Breiter und hoher Lenker aus leichtem Aluminium für optimale Kontrolle; Reduzierter Lenkerdurchmesser für verbessertes Greifen und Bremsen von kleinen Kinderhänden. In der Länge drehbar zu verstellen um für dein Kind die optimale Sitzposition einzust |
| Sella: | Specially designed, comfortable and very lightweight children's saddle |
| Reggisella: | Integrated seat post with maximum extension indicator |
| Guarnitura: | lightweight aluminum crank with 89 mm length |
| Copertoni: | 16 x 1.5 tire with car valve, great off-road look, grip and a center bar quiet rolling on asphalt and paved roads |
| Cerchi: | Aluminum rims |
| Pedali: | Pedals with third reflector |
| Peso totale massimo ammissibile: | 60 kg |
| Peso: | 5.5 kg |
Puky YOUKE 16 Classic – Bicicletta per bambin
In Stock
Configurazione
| Telaio: | Lightweight, high quality AL6061 (T6) aluminum frame |
| Materiale del telaio: | alluminio |
| Dimensione delle ruote: | 16" |
| Forcella: | Unicrown fork with 1 inch shaft |
| Freni: | Coaster-Brake / V-brake (front) |
| Manubrio: | Wide handlebar made of lightweight aluminum for optimum control |
| Sella: | Specially designed, comfortable and very lightweight children's saddle |
| Reggisella: | Integrated seat post with maximum extension indicator |
| Guarnitura: | lightweight aluminum crank with 102 mm length |
| Copertoni: | Cream colored 16 x 1.75 tires with good damping properties and low rolling resistance |
| Cerchi: | Aluminum rims |
| Portapacchi: | included |
| Pedali: | Pedali antiscivolo con terzo catarifrangente |
| Peso totale massimo ammissibile: | 60 kg |
| Peso: | 8,2 kg |
Recently viewed items
Focus THRON 6.8
In Stock
Configurazione
| Telaio: | 7005 Aluminum, 130 mm F.O.L.D. kinematic, BSA BB, ISCG 05, 148x12 thru axle, internal cable routing, Post Mount 180 mm |
| Materiale del telaio: | alluminio |
| Dimensione delle ruote: | 29" |
| Colore: | Slate Grey |
| Forcella: | Rock Shox Recon Gold RL 29 Boost, DebonAir, 110x15 mm, 42 mm rake, 130 mm travel |
| Ammortizzatore: | Rock Shox Deluxe Select, 190x45 mm, hardware: 25 x 8mm, custom tune |
| Corsa sospensione: | 130 mm / 130 mm |
| Freni: | SRAM DB8, 4-piston, hydraulic disc brake |
| Leve freno: | SRAM DB8, 4-piston, hydraulic disc brake |
| Serie sterzo: | ACROS ZS56/ZS56, FOCUS C.I.S. Integrated |
| Attacco manubrio: | FOCUS C.I.S. integrated, 50 mm, 0 degrees, 35 mm, aluminium |
| Manubrio: | Aluminium, 35mm, riserbar 11mm, 760 mm |
| Manopole: | Focus Locker SL |
| Sella: | FOCUS Trail SL |
| Reggisella: | Kind Shock RAGE I, 31,6mm |
| Guarnitura: | Shimano Deore FC-M6120, Hollowtech II, 32T |
| Movimento centrale: | BSA |
| Cambio posteriore: | Shimano Deore M6100, 12-speed |
| Comandi cambio: | Shimano Deore M6100 |
| Cassetta: | Shimano Deore M6100, 12-speed, 10-51T |
| Catena: | Shimano Deore CN-M6100 |
| Copertone anteriore: | Maxxis Dissector 2.4 |
| Copertone posteriore: | Maxxis Rekon 2.4 |
| Mozzo anteriore: | Novatec D041, 15x110 mm thru axle |
| Mozzo posteriore: | Novatec D462 Disc, 12x148 mm |
| Raggi: | Niro, black |
| Cerchi: | Rodi TRYP25, eyelets |
| Pedali: | non incluso nella fornitura |
| Peso totale massimo ammissibile: | 110 kg (peso del corpo + bici + attrezzi) |
| Peso: | 15,7 kg |



























